YENİ NORMAL’DE FUTBOL

ZORBEY KEBECİGİL

04-06-2020 01:40


Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen, tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi dünya futbolunu da derinden etkileyen pandemi süreci, yavaş yavaş “yeni normal” adıyla sona eriyor diyebiliriz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka artışlarının ardından tüm spor branşları süresiz olarak durdurulmuştu. Ardından Fransa Futbol Federasyonu’nun yaptığı açıklamayla Fransa’da futbol, olağan sezonu sonlandırıldı ve ligin zirvesinde yer alan Paris Saint-Germain (PSG) şampiyon ilan edildi. Ardından Avrupa’nın 5 büyük ligi olarak kabul edilen İngiltere Premier Lig 17 Haziran, İtalya Serie A 20 Haziran, İspanya La Liga 11 Haziran’da futbola kaldığı yerden devam edeceklerini açıkladılar. Almanya Bundesliga ise 16 Mayıs’ta futbola tekrar döndü.

Ülkemizdeki camiaların ve futbolseverlerin uzun bir aradan sonra futbola yeniden merhaba diyeceği tarih ise 12 Haziran olarak açıklandı. Pandemi sürecinde önce müsabakalar “seyircisiz” oynanmaya devam edilecek açıklaması Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından açıklanmış, büyük bir kesim tarafından da tepkiyle karşılanmıştı. Ve ne yazık ki korkulan olmuş, pek çok kulübümüzde vakalar gözlemlenmiştir. Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak, Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi gibi önemli isimlerin kovid-19 testleri pozitif çıktı. Tedavilerinin ardından koronavirüse karşı galip geldiler.

TÜRKİYE’DE “YENİ FUTBOL” DÜZENİ

12 Haziran’da başlaması konusunda 18 Süper Lig ekibinin onayını alan TFF, yeni düzen ve kurallardan da bahsetti. Bu açıklama çerçevesinde; kalan 8 hafta müsabakaları seyircisiz oynanacak, stadyum’da toplam 296 kişi olabilecek, teknik direktörler ve sahada olan futbolcular hariç herkes maske takmak zorunda, müsabakada kullanılacak olan topların maç öncesi, devre arası ve top toplayıcılarının yanında bulunduğu tüm topların dezenfekte edileceği belirtildi.

Kalan 8 haftayı sağlıklı bir şekilde tamamlamayı temenni ediyor, tüm dünyada ve ülkemizde salgına yakalanan hastalara acil şifalar diliyorum.

Zorbey Kebecigil

zorbeyiletisim@gmail.com

Bu haber 536 defa okundu.
Diğer Yazıları
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİBEL ORHAN
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE