TUHAF ZAMANLAR

MUTLU BİLGE

10-07-2019 01:03


31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nin ardından AK Parti’nin başta büyükşehirler olmak üzere bazı belediyeleri kaybetmesiyle birlikte tuhaf zamanlar yaşanıyor. Belediyeleri ele geçirenler, biribirleriyle devr-i sabık yaratma yarışına girerlerken, bazı bürokratlar da yaptıkları faaliyetlerle adeta hükümetin altını oymaya çabaladıkları izlenimini veriyorlar.

Asıl mesele, iktidar partisinin belediyeleri kaybettikleri yerlerde sanki parti hükümetten düşmüş gibi bir boşluk oluşması ve bazı bürokratların bu boşluktan yararlanarak sanki kırk yıldır bu anı bekliyormuşçasına bir siyasetçi gibi tavırlara bürünerek, yeni gelen başkanlara acemi muamelesi yaparak liderlik havasına bürünmeleridir. Daha dün yani seçimlerden önce yapamadıklarını seçimlerden sonra sevindirik olmuşçasına sergileyenlerin, güç boşluğundan yararlanma ve bu yolla egolarını tatmin etme gayretleri gözlerden kaçmamaktadır.

Halbuki bu sadece bir yerel seçimdir ve belediyeler ister kazanılsın, isterse kaybedilsin, istikrarlı bir hükümet bütün kurum ve kuruluşlarıyla iş başındadır. Güç boşluğundan yararlanma ve bir siyasetçi havalarına girerek liderlik egolarını tatmin etmeye çalışanların kaderi, hükümetin başının bir kararnamesine bağlıdır.

Bir de oluşan bu güç boşluğundan yararlanarak tek parti dönemlerinin muhtarları ve köylüyü ayaklarına çağıran, onları ezen Jandarmaları olma özlemini çekenler var. Anlaşılan bunlar, belediyelerin kaybedilmesiyle CHP’nin hem de İsmet Paşa’nın Milli Şef Dönemi CHP’sinin iktidar olduğunu zannediyorlar. Elindeki bir tebligatı hemen yanı başında bulunan muhtara vermek yerine, muhtarın köyüne giderek muhtarı köye çağırmak, muhtar merkezde olduğunu söylemesine rağmen köye gelmesinde ısrar etmek, gelmeyince de tutanak tutmak, iyi niyetli bir görev anlayışından uzak olduğu gibi bahsi geçen Tek Parti Dönemi’ne has üstünlük kompleksine kapılmaktır. Öncelikle tebligat kanununa göre muhtar yoksa tebligat azalardan birine de verilebilir. Hele bu muhtar, Muhtarlar Derneği Başkanı ise ve ilçe merkezinde resmi dernek adresi olmasına rağmen köye geleceksin gibi emrivaki muameleler kabul edilemez.

Unutulmamalıdır ki, köy muhtarları, Anayasa’nın 127. Maddesi’nde bahsedilen üç yerel yönetim biriminden biri olan köyde, seçimle iş başına gelen ve köyün en büyük mülki amiri, devletin temsilcisidir. Bu bağlamda Jandarma Komutanı muhtarın amiri değildir. Muhtarla yakın çalışan bir kamu görevlisidir. Muhtarlar gel denilince gelmesi, git denilince gitmesi istenilen programlanmış varlıklar değildir. Anadolu insanının devletin karşısında boynu kıldan ince duruşunu kimsenin istismar etmeye hakkı yoktur. Devir Milli Şef dönemi değildir. O dönemler çoktan geride kalmıştır.

Kurt dumanlı havayı sever derler. Ortalıktaki sis bulutları çok sürmez dağılır. Bu sis bulutu dağılınca şehre inen kurtlar nereye sığınırlar? Tahminim 31 Mart öncesindeki fabrika ayarlarına geri dönerler.

Mutlu Bilge

10.07.2019 / BOLU

www.dortdivandailynews.com

Bu haber 876 defa okundu.
Diğer Yazıları
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
HAVA DURUMU


NİĞDE