SOYLU GERİ DÖNÜŞ

MUTLU BİLGE

13-04-2020 21:47


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa ettiği haberi gündeme bomba gibi düşer düşmez, millette önce bir şaşkınlık, bir hayal kırıklığı ve moral bozukluğu yaşandı. Ardından devletin bekasını düşünen, yüreği vatan sevgisi dolu vatandaşlar sanki organize olmuşçasına sosyal medya üzerinden tepkilerini ortaya koydular ve Cumhurbaşkanına istifayı kabul etmemesi çağrısında bulundular.

Beklenen müjdeli haber geldi ve Süleyman Soylu görevine devam edecek. Bu ülkede nice istifalar yaşandı ama belki de hiçbir istifaya bu kadar tepki gösterildiği olmadı. Süleyman Soylu Cumhuriyet tarihinin belki de en başarılı İçişleri Bakanı. 15 Temmuz İhaneti’nin ardından geldiği İçişleri Bakanlığı görevinde bir yandan FETÖCÜ Hainlerin başını ezdi diğer yandan PKK’lı hainlerin inlerine kadar girdi. Yetmedi kah deprem bölgesinde kah dağlarda operasyon yapan askerin yanında, şimdi de Covid-19 ile savaşta ön saflarda yer aldı.

Bu millet uzun yıllar Türk’e yakışır, Türk önde Türk ileri sözüne uygun cesur ve atılgan bakanlar bekledi. İşte Süleyman Soylu bu beklenen bakan oldu. Milletin hislerine tercüman oldu. Siyasetin kibar jargonundan çıkarak halkın dilinden ve onların tarzıyla hainlere seslendi, hainlere efelendi. Durum böyleyken bu istifa kimin içine siner. Hem de bir hiç uğruna.

Sokağa çıkma yasağını geç açıklamış, izdihama yol açmış falan filan. Bu yoğun çalışma temposunda böyle kusurlar olabilir. Ancak bu kusur milletin bir kısmının açgözlülüğüyle birleşti diyerek istifa etmek kamu efkarında kabul edilemezdi. Bu ülkede nice sokağa çıkma yasakları uygulandı. Hem de bir gece yarısı uyanıp silah zoruyla radyoyu ele geçirip sabaha karşı sokağa çıkma yasağı ilan edenler oldu. Kimler gıkını çıkarabildi? Kimler hazırlıksız yakalandık, erzak alamadık diye şikayet edebildi? Tabiki hiç kimse.

Şimdi bir milletin tamamının sağlığını tehdit eden, her gün yüze yakın vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir salgın hastalıktan milletini koruyabilmek için iki saat önceden haber veren bir bakana karşı hem de böyle bir zamanda şikayet diliyle konuşmak nankörlükten başka bir şey değildir.

Süleyman Soylu kendisine yakışanı yaptı. Her zamanki cesareti ve atılganlığı ile ani bir karar verdi ve halkın kendisine olan güvenini ve desteğini görebilmek için risk aldı ve istifa ettiğini duyurdu. Çağdaş ve onurlu siyasetçi profili de bunu gerektirir. Nitekim beklediği güveni ve desteği gördü ve soylu bir geri dönüş yaptı. Şimdi görevine güven tazelemiş olarak daha bir aşkla sarılacak, sokağa çıkma yasağındaki küçük kusuru da böylece hafızalardan silinmiş olacaktır.

Mutlu Bilge

13.04.2020 / BOLU

www.dortdivandailynews.com

Bu haber 296 defa okundu.
Diğer Yazıları
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİBEL ORHAN
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE