Rumlar'dan Türklere linç girişimi

Kıbrıs'ta Türk hükümetinin Kapalı Maraş'ı açma kararının ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde Kapalı Maraş'ın açılması için Rum Başkanlık Sarayı önünde yapılan mitingde, 10 Türk linç edilmek istendi.

01-07-2019 23:02

Haberler » DÜNYA


Kıbrıs'ta Türk hükümetinin Kapalı Maraş'ı açma kararının ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde Kapalı Maraş'ın açılması için Rum Başkanlık Sarayı önünde yapılan mitingde, 10 Türk linç edilmek istendi.

Güney Kıbrıs'ta, Kapalı Maraş'ın açılması için Rum Başkanlık Sarayı önünde yapılan mitingde, ırkçı ELAM partisi üyesi 20 kişilik grup, Kıbrıslı 10 Türk'ü linç etmek istedi. Kıbrıslı Türkleri, eyleme katılan kadınlar ve çocuklar korumaya çalıştı.

Olay, dün akşam saatlerinde, Güney Kıbrıs'ta Rum Başkanlık Sarayı önünde meydana geldi. Mağusa Belediyesi, Kapalı Maraş için eylem yaptı. Eyleme 10 Kıbrıslı Türk de destek verdi. Mağusa Belediye Başkanı Alexis Galanos, kürsüden Maraş'ın açılması yönünde açıklama yaptığı sırada, "Aramızda Kıbrıslı Türkler de var. Onlara teşekkür ederim" dediğinde ellerinde Yunanistan bayrağı olan 20 kişilik grup, "Türkleri bize verin" diye bağırıp, Kıbrıslı Türklerin olduğu yere gitmeye çalıştı. Bu sırada eylemdeki Rum kadınlar ve gençler de, 'Katil EOKA B' sloganlarıyla gruba karşı çıktı, Kıbrıslı Türkler korumaya alındı.

LİSELİ VE ORTAOKULLU GENÇLER SLOGAN ATTI

ELAM partililer 'Kıbrıs Rumdur, Kıbrıs halkına aitti' sloganlarıyla karşılık verirken, polisin olaya müdahale etmemesi ise tepki topladı.

Eyleme katılan Kıbrıs Türk Orta Öğretim Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, DHA muhabirine olayla ilgili açıklama yaptı. Elcil şöyle konuştu:

"Rum derin devleti ELAM üyelerini kullanarak olayların çıkmasını istedi. Bizler 10 kişilik grupla eyleme destek vermek için gittik. O sırada Galanos bizlere teşekkür etti. Bu sırada yaklaşık 20 kişilik liseli, ortaokullu gençler sloganlar atmaya başladı. Bizlerin tarafına yürümeye çalıştı. O sırada Rum kadınlar ve gençler de ELAM'lılara tepki gösterdi."

 RUM POLİSİ İZLEDİ

ELAM'lıların öğrenci olduğuna dikkat çeken Elcil, "Öğretmenler de gençlerin beyinlerini yıkıyor. Sonra beyinleri yıkananlar bu şekilde eylemlere katılıyor. Rum polisi olayları izledi" dedi.

Eylemde bulunan Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir ise "Eylem başladığında 'aramızda Kıbrıslı Türk kardeşlerimizde var' anonsundan sonra olaylar çıktı. ELAM'lıların başında duran yaşlı adam, 'Türkleri bize verin' diye işaret yaptı. Sonra kadınlar ve gençler buna sert tepki gösterdi. Hatta, 'Gidin Yunanistan'da yaşayın', 'Katil EOKA B' sloganları atıldı. Daha sonra ana muhalefet AKEL üyeleriyle birlikte araçlarımıza binerek Kuzey'e geldik" dedi.

Etiketler : Rumlar'dan - Türklere - linç - girişimi - | Okunma Sayısı : 321
İlginizi çekebilecek diğer haberler
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİNAN CANTÜRK
HAVA DURUMU


NİĞDE