Mudurnu'da gergin kongre

AK Parti Mudurnu 7. Olağan Kongresi’nde mevcut ilçe başkanı Hüseyin Yağın’ın karşısına aday olarak çıkan Sezai Gündoğdu, listesinin noter tasdikli olmadığı gerekçesiyle seçime giremedi.

12-09-2020 22:59

Haberler » SİYASET


AK Parti Mudurnu 7. Olağan Kongresi’nde mevcut ilçe başkanı Hüseyin Yağın’ın karşısına aday olarak çıkan Sezai Gündoğdu, listesinin noter tasdikli olmadığı gerekçesiyle seçime giremedi.

Sezai Gündoğdu’nun adaylığını ilan etmesinin ardından bütün gözlerin çevrildiği AK Parti Mudurnu 7. Olağan Kongresi’nde, Hüseyin Yağın yeniden Mudurnu İlçe Başkanı seçildi. Kongreye İl Koordinatörü ve Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, diğer ilçelerden gelen belediye başkanları ve ilçe başkanları katıldılar.

KONGRE DİVANI SEZAİ GÜNDOĞDU’NUN LİSTESİNİ KABUL ETMEDİ

Kongre beklendildiği gibi gergin geçti. Kongre Divanı listelerin teslim edilmesi için on dakika süre verdi. Bu süre içerisinde hem Hüseyin Yağın’ın listesi hem de Sezai Gündoğdu’nun listesi Divan’a verildi. Bu süre içerisinde itirazı olan ya da istifa etmek isteyen olup olmadığı soruldu. On dakikalık süre içerisinde itiraz eden ya da istifa eden olmadı. Sürenin dolmasının ardından istifa etme talebine Sezai Gündoğdu itiraz edince istifa kabul görmedi. Bunun ardından Kongre Divanı bir açıklama yaparak Sezai Gündoğdu’nun listesinin noter onaylı olmadığını bundan dolayı seçime katılamayacağını bildirdi. Bunun üzerine yoğun bir tartışma yaşandı. Ancak Sezai Gündoğdu seçime katılamadı.

‘’SEÇİME GİRMEMEM İÇİN HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINDI’’

Kongre’nin ardından bir açıklama yapan Sezai Gündoğdu, ‘’bugün Mudurnu’da demokrasi ve hukuk ayaklar altına alındı. Seçime girmemem için her şey yapıldı. Süresi içerisinde listemizi teslim ettik. On dakikalık süre içerisinde itiraz ya da istifa da olmadı. Ancak Kongre Divanı hukuka aykırı olarak listemin noter onaylı olmadığını ileri sürerek seçime girmeme engel oldu. Halbuki parti tüzüğü son derece açık. Parti tüzüğünde noter onayı ibaresi yok. Toplam delege sayısının yüzde beşinin imzalı teklifiyle kongrde aday olabilirsin. Mudurnu’da 385 delege var ve ben 35 delegenin imzasıyla aday gösterildim. Ama maksat seçime girmemi engellemek olduğu için noter onayı olmadığı ileri sürülerek seçime girmem engellendi. Sonuçları aldıktan sonra ilçe seçim kuruluna gerekli itirazları yapacağım.’’ dedi.

Etiketler : Mudurnu'da - gergin - kongre - | Okunma Sayısı : 503
İlginizi çekebilecek diğer haberler
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİBEL ORHAN
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE