KUZU YERKEN DEVLET NEREDEYDİ?

MUTLU BİLGE

08-10-2019 18:19


Uzun zamandan beri Yayla Evleri meselesi, “Demokles’in Kılıcı” gibi Dörtdivanlıların tepesinde sallanmaya devam ediyor. Öyle ki, Bolu’nun ve Türkiye’nin başka hiç bir yaylasında kaçak evler yapılmamış, yaylalar talan edilmemiş, sanki bütün bu olan bitenler sadece Dörtdivan’da gerçekleşmiş, sadece Dörtdivanlılar yaylaları işgal etmiş gibi sürekli bir “evleriniz yıkılacak” korkusuyla yaşamaya mahkum ediliyorlar.

Dörtdivan Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu, ne tesadüftür ki, tam da mühim zamanlarda, yıkım meselesini ısıtıp ısıtıp gündeme getiriyor. Hatırlayınız! 23 Haziran İstanbul Seçimleri’ne üç gün kala yayla evlerinin yıkımını gündeme getirdi. Şimdi de AK Parti’nin Kongre sürecinin başlamasının ardından bir vatandaşın yayla evini yıktırdı.

Hafızamızı yokluyor olan bitene bir anlam vermeye çalışıyoruz. 15 Temmuz İhaneti’nin yıldönümünde düzenlenen anma etkinliğinde, İhanetin asıl hedefi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi tören alanına asılmamıştı. Bunun bir unutkanlıkla geçiştirilebileceğini düşünmüyorum. Ardından 23 Haziran Seçimleri’nde Dörtdivan Yaylalarında evleri bulunan ve İstanbul’da oy kullanacak Dörtdivanlılar’ın evlerinin yıkımının gündeme gelmesi bir tesadüf müdür? Hadi buna da tesadüf dedik, mutmain olmayan gönlümüzü olmuş gibi teselli ettik, peki tam da AK Parti’nin kongre sürecine girdiği bir dönemde gidip yayla evi yıkmak da tesadüf müdür?

Bolu Valisi Ahmet Ümit’e Merkez TV’de katıldığı bir programda sorduk; “bu yayla evleri meselesi Dörtdivan Kaymakamlığı tarafından iki de bir gündeme getiriliyor. Başka ilçelerde böyle bir gündem yok. Sadece Dörtdivan’da mı kaçak yayla evleri var” dedik. Vali Ahmet Ümit’in verdiği cevap evlere şenlikti. Dörtdivan’da olgunlaşmış işlemler varmış. Ne bereketli bir Dörtdivan mış, işlemler burada hemen olgunlaşıyor ama her nedense Dörtdivan’dan beş sene önce yıkımı gündeme gelen Bolulu elitlerin yayla evleriyle ilgili işlemler bir türlü olgunlaşmıyor. Yağmur mu az, güneş mi görmüyor anlamadık gitti.

Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu, yapılan işi yasalara sığınarak savunuyor, evler kaçak yıkılacak diyor. O halde Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu’na soruyoruz! “Aladağ’da kaçak evde beraberinizdeki mülki idare amirleriyle kuzu yerken devlet neredeydi? Yasalar neden işlemedi? Yıkıma en başta size kuzu yediren kişinin evinden neden başlamadınız da gariban bir vatandaştan başladınız? Yoksa kuzu evde değilde kaçak evin bahçesinde mi yendi?

Artık bazı konulara bir açıklık getirelim. Biz Dörtdivanlılar olarak devletten sadece Anayasa’daki eşitlik ilkesine uyulmasını istiyoruz. Kanunların Bolu’daki elitlere ve başka ilçelere farklı, Dörtdivanlılar’a farklı uygulanmasını istemiyoruz. Dörtdivan’da ev yıkan kanun Bolu’da da yıksın.

Yapılan işlerin yasalara uygun olması bazen tek başına yeterli olmayabilir. Eğer bir iş yasalara uygun bile olsa kamu efkarında derin bir yara bırakıyorsa, hem o yasanın hem de uygulamanın sorgulanması gerekir. Çünkü devletin varlık nedeni vatandaşının refahı ve mutluluğudur.

Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu, eğer Dörtdivan’a bir iyilik yapacaksa, yayla evlerinden daha önemli bir meseleye eğitim konusuna el atsın. Öğrenci mevcutları azalıyor, okullardaki öğrencilerin üniversiteyi ve liseleri kazanma oranı yerlerde sürünüyor. Milli Eğitim Müdürü’nü karşısına alsın bunun nedenlerini sorsun. Çünkü eğitim olmadan hiçbir şey olmaz.

Mutlu Bilge

07.10.2019 / BOLU

www.dortdivandailynews.com

Bu haber 219 defa okundu.
Diğer Yazıları
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE