KİM BU İMTİYAZLI MÜTEAHHİT? DİKMEN BAYIRI'NDAN ELİNİZİ ÇEKİN !!!

Dörtdivan’da bir kısmı Kurucaköy’e diğer kısmı da Çardak Köyü’ne ait olan ve mera vasfındaki Dikmen Bayırı’nın Kurucaköy tarafında kalan kısmından arazi toplulaştırma ihalesini alan firmanın yol yapımı için toprak almaktaki ısrarı devam ediyor.

08-07-2019 21:53

Haberler » GÜNCEL


Dörtdivan’da bir kısmı Kurucaköy’e diğer kısmı da Çardak Köyü’ne ait olan ve mera vasfındaki Dikmen Bayırı’nın Kurucaköy tarafında kalan kısmından arazi toplulaştırma ihalesini alan firmanın yol yapımı için toprak almaktaki ısrarı devam ediyor.

Tarım Arazilerinin Toplulaştırılması Projesinin Uygulama İhalesini alan firma, yol yapımı için gerekli malzemeyi Kurucaköy sakinlerinin hayvancılık yapabilmeleri için büyük önem taşıyan mera vasfındaki Dikmen Bayırı’ndan toprak alabilmek için Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) için başvurdu ve Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’de yıldırım hızıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Raporu verdi.

Konuyu en başından beri takip eden DORTDIVANDAILYNEWS.COM Haber Sitesi’nin edindiği bilgiye göre, Arazi Toplulaştırılması işinin Orman ve Tarım Bakanlığı’ndan alınarak ve Devlet Su İşlerine Devredilmesi üzerine, Toplulaştırma İhalesi’ni alan Müteahhit Firma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuş bu girişimler neticesinde Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Raporu almayı başardı. Bir sonraki adımda bu rapor ışığında Mera Komisyonuna başvurulacak ve Mera Komisyonu olumlu karar verirse Müteahhit Firma Dikmen Bayırındanyol yapımı için toprak alacak, Kurucaköy Köyü’nün can damarı tek merası Dikmen Bayırı yok edilmiş olacak. Dikmen Bayrı olmayan bir Kurucaköy için artık hayvanclılık da on bulmuş olacak.

BU ISRAR VE JET KARARIN ARKASINDA NE VAR?

Devletin bir taraftan kentlerden köylere göçü, tarım ve hayvancılığı teşvik etmek için uğraşırken diğer taraftan Kurucaköy’ün tek merasını yok edip, Kurucaköy’ün hayvanclığını bitirmesi tutarlı mıdır? Acaba bu imtiyazlı Müteahhit kim oluyor ki, aklı başında hiç kimse ‘’sen ne yapıyorsun burası bir mera ve üstelik bir köyün tek merası, hadi işine bak’’ demiyor tam tersine yerinde bir inceleme yapıldığı dahi şüpheli bir şekilde ‘’Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir Raporu’’ veriliyor. Yerinde bir inceleme yapıldığı dahi şüpheli dememizin maksadı, Dikmen Bayırı’nın hemen dibinde iki tane köy ve orada yaşayan insanlar ve hayvanlar yok sayılarak, sanki bunlar hiç etkilenmezmiş gibi bir görmezden gelmeye dikkat çekmektir. Asıl merak edilen Bolu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ne zaman gelmiş incelemiş, orada yaşayanlarla toplantı yapmış da böyle bir rapor vermiştir?

KURUCAKÖY’ÜN HAKKINI KİMSEYE YEDİRMEYİZ

AK Parti Bolu İl Genel Meclis Üyesi, Dörtdivan Kurucaköylü Dursun Fidan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ‘’gerek milletvekillerimiz olsun ve gerekse İl Başkanımız Nurettin Doğanay, İlçe Başkanımız Hasan Ural ve İl Genel Meclis Üyesi arkadaşım Şahin Serin konuyu yakından takip ediyoruz. Kurucaköy’ün hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Burası Kurucaköy’ün tek merası. Dikmen Bayırı olmadan Hayvancılık olmaz. Kurucaköy’ün yanındayız’’ dedi.

BU ÇABALARI PROTESTOYA DAVET EDİYORUZ

Dörtdivan Kurucaköy’deki tek meranın yok edilmesi çabalarına karşı, bütün vatandaşları, çevre örgütlerini ve diğer tüm sivil toplum örgütlerini Kurucaköy Köyü’nün haklı davasını desteklemeye, Kurucaköy Halkı’nın yanında olmaya, Dikmen Bayırı’ndaki oyunu protestoya davet ediyoruz.

Etiketler : KİM - BU - İMTİYAZLI - MÜTEAHHİT? - DİKMEN - BAYIRI'NDAN - ELİNİZİ - ÇEKİN - !!! - | Okunma Sayısı : 681
İlginizi çekebilecek diğer haberler
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
HAVA DURUMU


NİĞDE