HOLLANDALI

MUTLU BİLGE

14-05-2018 02:32


Kemal Sunal’ın oynadığı ‘’Şark Bülbülü’’ Filmi’nde, sevdiği kıza istenen başlık parasını tedarik etmek için köyünden  ayrılmak zorunda kalıp İstanbul’a çalışmaya giden ve İstanbul’da şans eseri ünlü bir türkücü olup kasetleri her yerde dinlenen Şaban Ballıses, beş parasız iken itibar görmedği köyünde ünlü olduktan sonra sevilmekte ve saygı görmektedir. Köyüne hediye ettiği televizyonu izlemelerine izin vermeyen Ağa’ya köy muhtarı ‘’Şaban Begimizin hediyesidir’’ dediğinde Ağa, ‘’Ula köyün eşeği şeherde anırdı diye bey mi oldu’’ şeklinde unutulmaz bir replikle cevap vermişti.

Hollandalı yaşanmış bir hikayedir; 1960’lı yıllarda Türkiye’den Almanya, Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerine yoğun şekilde işçi göçü yaşanmaktadır. Bu işçiler Türkiye’ye geldiklerinde köylerinde ve kasabalarında eşine dostuna hava basmaktadırlar. Türkiye’dekiler de bunları hayran kayran izlemekte, boş dolu konuştuklarını büyük bir dikkatle dinlemekte ve kendilerinden daha üst bir tabakaya yerleştirdikleri bu insanlara saygı göstermektedirler. Hatta işi yağcılığa kadar getirenler de olmuştur. Hollanda’da çalışan Türk işçilerden biri her nasılsa Türkiye’ye dönmüş ve askere alınmıştır. Bizimkinin Hollanda’dan geldiği haberi bir anda duyulmuş, bütün tabura yayılmıştır. Artık taburda bir Hollandalı efsanesi dolaşmakta, Hollandalı lafı dillerden düşmemektedir. Bizim Hollandalı da bu durumun keyfini çıkarmaktadır. Gördüğü ilgiden, hayran bakışlardan ve bir sigara için kendisine yağcılık yapılmasından memnundur.

Aslında Şaban Ballıses’e ve Hollandalı’ya karşı duyulan sevgi ve saygı, gerçekte paraya yani zenginliğe duyulan sahte bir sevgi ve saygıdır. İnsanlara duyulan haketmedikleri samimiyetsiz saygı bir süre sonra bunları bir şey oldum havasına sokar. Yeni yeni Hollandalıları aramıza katar. Üstelik bu Holllandalılar arsızdırlar, gözleri kapasitelerinin çok üstündeki yerlerde olur. Bir nevi cahil cesareti de denilebilir. Bunlara göre okumak, ilim, irfan hiçbir şeydir. Bunlara göre para ile satın alınamayacak şey, ulaşılamayacak hiçbir mevki yoktur.

İçlerinde böyle Hollandalıları barındıran toplumlarda gelişme yolunda bir adım ilerleme olmaz. Bir kısır döngü içerisinde bocalar dururlar. Bu kısır döngüden çıkmanın yolu da gözümüzü açmaktan geçer. Şan ve şöhrete, paraya değil de liyakata değer verilirse, ahlak, ilim ve irfan hakettiği ilgiyi görürse, toplum içlerindeki Hollandalılar’dan kurtulur, gelişmesine engel olan zincirleri kırar.

Mutlu Bilge

14.05.2018 / BOLU

www.dortdivandailynews.com

Bu haber 947 defa okundu.
Diğer Yazıları
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİBEL ORHAN
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE