HIRSIN SİMGESİ

ZORBEY KEBECİGİL

10-09-2020 00:40


Adem Büyük, geçtiğimiz sezon Galatasaray’ın adeta saha içindeki sessiz çığlığının simgesiydi. Başlığımın sebebi de budur. 2019/20 sezonu başlangıcında takımda aranan hırs ve 90 dakika içinde yeniden uyanmanın temelini oluşturuyordu. (Her ne kadar takım bu hırsa tepki vermese de.)

Takım içindeki gayreti ve savaşçı özelliği bir yana, Galatasaray futbol takımının daha iyi forvetlere veyahut forvet performansına ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. 33 yaşındaki Adem Büyük ile yolların ayrılması, aslında geçtiğimiz sezonu Tarsus İY’da geçiren genç forvet Ali Yavuz Kol’un önünün açılmasına yaradı. Ki iyi işler yapabileceği düşüncesindeyim. Yaklaşık 60 müsabakanın oynanılacağı yeni sezonda, buna Süper Lig ile birlikte Türkiye Kupası ve Avrupa Ligi de dahil, illaki şans bulacaktır. Galatasaray’ın belki de en büyük şansı, mali açıdan bu kritik dönemde, eli kolu bağlıyken taraftarın umudu olan Fatih Terim’dir. Uzun yıllardır genç futbolculara şans verip, önünü açmıştır. Dilerim Ali Yavuz Kol da bu şansı iyi değerlendirir. Adem Büyük için sarfettiğim hırslı ve mücadeleci ruhun aynısı, hatta belki de bu duyguyu daha kuvvetli ve daha şiddetli yaşayan isim yeni sezonda Arda Turan olacak.
Hazırlık maçlarında kaydettiği gol sonrası hırs ve tabiri caizse futbola aç görüntüsüyle, önümüzdeki sezon Galatasaray’ın önemli bir lideri haline gelecektir.

Galatasaray’da forvet mevkisinde yer alan futbolcu tabirimi mazur görün, “ceza sahasında sandalyede otursa 15 gol atmalı.” Bunu Adem Büyük nezdinde söylemiyorum. Adem Büyük, 34 lig maçında 11 gol, 1 asist ile takımına katkıda bulunmuştu. Tabii buna takım faktörü de eklenmeli ki, belki de en önemli unsurlardan bir tanesidir. Orta saha ve kanatlardan verilecek destek, santrafor oyuncusu için elbette çok önemli. “Asistçi” oyuncuların forveti beslemesi gerekli. Geçtiğimiz sezona bakıldığında Galatasaray adına olumsuz tablolardan biri de gol sorunuydu. Bu tablo büyük takımlar için olumlu bir tablo değil. Özellikle de Fatih Terim takımlarına baktığımızda da bol gollü istatistikler akıllara geliyor.

Zorbey Kebecigil

zorbeyiletisim@gmail.com

Bu haber 266 defa okundu.
Diğer Yazıları
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİBEL ORHAN
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE