Gökçeada'daki Rum Okullarında Helenizm yeniden doğuyor

Yunanistan'ın ana akım medya organlarından Ethnos gazetesi, Türkiye'de Gayrimüslim (Rum) Azınlığın yaşadığı Gökçeada'daki (İmvros) Rum Azınlık Okullarında Helenizm’in yeniden doğduğunu yazdı.

02-10-2019 21:12

Haberler » DÜNYA


Yunanistan'ın ana akım medya organlarından Ethnos gazetesi, Türkiye'de Gayrimüslim (Rum) Azınlığın yaşadığı Gökçeada'daki (İmvros) Rum Azınlık Okullarında Helenizm’in yeniden doğduğunu yazdı. 

Türkiye’de, Gökçeada-Bozcaada ve İstanbul'daki Gayrimüslim (Rum) Azınlığına Lozan Antlaşması ile kazandığı bütün hakları ile birlikte ilave haklar verilmektedir. Türkiye’nin sağladığı esneklikle adadaki Azınlık imtiyazlı bir konuma sahip olmuştur. Bunun bir sonucu olarak aslında 50’li yıllarda Yunanistan’a göç etmesiyle Gayrimüslimlerden boşalan ada, 2000’li yıllardan itibaren sağlanan kolaylık ve tanınan ayrıcalıklarla Yunanistan desteği ve Patrikhane sayesinde yeniden Helenleşmeye başladı.

Özellikle İstanbul’daki Fener Rum Patriği Bartholomeos’un sistemli çalışmalarından sonra, gerek adada ve gerekse Türkiye çapında Bizans kalıntıları tespit edilerek ihyasına başlanmış ve kilise kalıntılarına temsilci atanarak kültürel etkinlikler ve turizm ile Helen ruhu yeniden canlandırılmıştır.

Yunan medyasına göre Türkiye’de Helenizmin yeniden canlandığının bir göstergesi de Bartholomeos’un doğum yeri olan Gökçeda’daki Agion Theodoron İlkokulunun yeniden açılmasıdır. 50 yıl önce kapanan okul, 2013’te Türkiye’nin de desteğiyle yeniden faaliyete başlamıştır. Tüm derecelerde okul ihtiyacının karşılandığı adada yeni ve donanımlı anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise binalarının mevcudiyeti, buralarda 53 Gayrimüslim Rum çocuğun devam etmesi, adadaki Helenizmin yeniden doğuşunun bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Ethnos’un haberine göre bir zamanlar bitme noktasına gelen ada nüfusunun özel çalışmalarla bugün 600’u bulduğu belirtiliyor. Burada yıllarca sistemli bir şekilde çalışan Patrik Bartholomeos’un Helenizme nasıl hizmet ettiği anlaşılmakta ve Yunanistan başta olmak üzere dünyadaki bütün Helenler tarafından takdirle karşılanmaktadır.

Lozan’daki karşılıklılık ilkesi gereği Batı Trakya Türk Toplumu da aynı haklara sahipken, Yunanistan hükümetleri, bırakın Türk Azınlığını eğitim öğretim haklarından istifade ettirmeyi, kimliğini inkar ederek Yunan(ruhlu) Müslüman Azınlık olarak nitelemekte ve bu yapay kimliği dayatmaktadır.

Yunanistan’ın Türk kimliğini inkar politikası gereği, Türkçe ve Türkçe Eğitim de sistematik olarak yok edilmektedir. Bu sebepten dolayı Batı Trakya'da her geçen gün kapanan Türk okullarının sayısı artmaktadır. Bu noktada Yunan basını ve devletinin paradoksal yaklaşımı manidardır. Yunanistan Türkiye’de Gayrimüslim Azınlığı soydaş olarak nitelemekte ve onlara ait eğitim ve diğer azınlık haklarına sahip çıkmakta ve bunu Lozan Antlaşmasına dayandırmaktadır. Ancak diğer yandan aynı haklara sahip Batı Trakya Türk Toplumuna haksız bir yaklaşımla zulmetmektedir. Yunan basını da bunu onaylamaktadır.

Türkiye’de Rumlara yeni okullar ve haklar tanınırken, Batı Trakya’da Türk Okulları sıradan bahanelerle kapatılmakta ve talep edildiğinde yeni okul binaları yapılmamaktadır. Üstelik bunlar yapılırken bu zulme dur diyen bir tane dahi Patrik, Rum Azınlık üyesi veya Rum ve Yunanistan medya organı çıkmamıştır.

Batı Trakya'da ise Türk demek suçtur. Cezası vardır ve ağır bedeller ödetilmektedir. Türkçe yayın yapan Türk Azınlık basını Türk kimliği ve Türkçeye yapılan haksızlıkları çetin bir dille eleştirdiği için Yunan adaleti tarafından cezalandırılmaktadır. Türkiye’de ise Rum basını mevzuata aykırı olmasına rağmen Basın İlan Kurumu tarafından desteklenmektedir. Kapatılmak üzere olan Rum Azınlık gazeteleri de binlerce Türk vatandaşın abone olmasıyla desteklenmiştir.

Batı Trakya'da Türkler müftülerini seçemezken, Türkiye'de Gökçeadalı Patrik yüzyıllar önce Rumların yaşadığı bölgelerdeki kilise kalıntılarına dahi mitropolit atamaya devam ediyor. Her ne hikmetse Fatih Kaymakamlığına bağlı dernek statüsünde bir kuruluş olan Fener Rum Patrikhanesi’nin Helenizm faaliyetleri Türkiye’de kimse tarafından eleştirilmezken, bunları normal karşılayan Yunanistan yönetimi ve basını Batı Trakya’da Türk Azınlığını Türk olarak nitelendiren ve yardım etmek isteyen Türk siyasilere veryansın ediyorlar. Türkiye’nin Batı Trakya hassasiyeti egemenlik haklarının ihlali olarak değerlendirilirken, Batı Trakya Türklerinin Türk kimliği ve Anavatan Türkiye hassasiyeti de vatan hainliği olarak değerlendirilmektedir.   

 

Gökçeada'da Türk Devleti anaokul-ilkokul ve lise açılmasına izin verdiği gibi Türkiye'den göç etmeyen, hatta yaşamları boyunca Türkiye topraklarından dahi geçmemiş kişiler Yunanistan ve Patrikhane tarafından Gökçeada'ya yerleştirilerek, evlilik ya da başka yollar ile GÖKÇEADA'da HELENİZM’i yeniden canlandırmaktadır. 

Etiketler : Gökçeada'daki - Rum - Okullarında - Helenizm - yeniden - doğuyor - | Okunma Sayısı : 421
İlginizi çekebilecek diğer haberler
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİBEL ORHAN
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE