GİDENİN ARDINDAN

MUTLU BİLGE

04-08-2020 23:02


Bizde adettir, ölenin arkasından fatiha, gidenin arkasından içimizde biriken duygular okunur. Dörtdivan Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu’nun Dörtdivan’daki görev süresini tamamlayıp gidecek olmasından dolayı bir iki söz söylemek lüzumu hasıl oldu.

Ben veda yemeğine katılan bazıları gibi Kaymakama methiyeler düzmeyeceğim. Lafı hiç dolandırmadan, eğmeden bükmeden doğrudan konuşacağım. Bunları konuşmazsam mazisi şeref ve şanla dolu Köroğlu diyarı Dörtdivan’a ayıp etmiş olurum.

Kaymakama düzenlenen veda yemeğinden bile Dörtdivan esnafı nasiplenemiyorsa biz daha neyi konuşalım? Dörtdivan’da iki tane lokanta var. Pandemi sürecinden dolayı ikisi de zaten yeterince mağdur olmuş, ellerindeki imkanlarla ayakta kalma mücadelesi verirlerken, bu veda yemeğini düzenleyenler Dörtdivan’da otobandaki bir tesisi tercih ediyorlar. Bu zatlar, azığı Dörtdivan’da yiyen ama yumurtayı başka yere yumurtlayan tavuklar gibi, Dörtdivan’a faydaları dokunmuyor. Bunu bir köşeye yazdık.

Gelelim asıl meseleye. Dörtdivan halkı, Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu’nu “yayla evlerinin yıkımı” ve tam da sıcak asfalt yaparken belediyenin elinden aldığı “silindir” meselesi ile hatırlayacak. Her ne kadar veda yemeğinde Başkan Hamza Efe, gideni rencide etmemek için nezaketen bürokratik hatadan bahsediverse de silindir meselesi Dörtdivan’a yapılan büyük bir ayıptı.

Yayla evleri meselesi ise Dörtdivan Halkı’nın devlete bağlılığının ve yumuşak mizacının istismar edilmesinden başka bir şey değildir. Bolu Merkez başta olmak üzere diğer ilçelerde ve hatta başka illerde yayla evleri gündem de yokken, Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu’nun ısrarla Dörtdivan’da yayla evlerini gündem yapması, hatta bir garibanın evini yıktırması hafızalarımızda her zaman canlı kalacaktır.

Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu’nun yayla evi yıkma ısrarı veda yemeğinden sonra da devam etmiştir. Veda yemeği çıkışında Yazı İşleri Müdürü’nün muhtarlara yayla evlerinin mahkemeye verildiğini, tebligatların geldiğini söylediği iddia ediliyor. Eğer bu doğru ise tam bir nezaketsizlik örneğidir. Hem veda yemeği düzenle hem de çıkışta katılımcılara yayla evleri mahkemeye verildi diye müjdele. Dörtdivan bunu hakedecek ne yaptı?

Sözün özü! Olan oldu gelen gidiyor. Allah bundan sonra gelecek olanın hayırlısını versin. Devletimizden bir vatandaş olarak küçük bir talebimiz var. Bize dayısı ya da abisi devlet büyüklerimize yakın mevkilerde görev yapan, okul birincisi ya da ikincisi kaymakamlar değil de mümkünse orta sıralarda ya da son sırada olan, kendini aşmış, mütevazi kaymakamlar göndersin. Hukuku her yerde egemen kılan, zengine de fakirede eşit mesafede olan kaymakamlar göndersin. Başka da bir talebimiz yok.

Mutlu Bilge

24.07.2020 / BOLU

www.dortdivandailynews.com

Bu haber 671 defa okundu.
Diğer Yazıları
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİBEL ORHAN
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE