BOLU TEŞKİLATLARINDA KÖKTEN TEMİZLİK ŞART

MUTLU BİLGE

03-01-2018 00:24


Ak Parti Bolu İl Başkanlığı’nın 6. Olağan Kongresi’nin iptalinin ardından kamuoyu, Cumhurbaşkanı’nın İl Başkan adayı olarak kimi göstereceğine odaklanmış durumda. İl Başkanlığı içindeki iç savaşın tarafları, yani bir yanda Nurettin Doğanay cephesi diğer yanda ise Ali Ercoşkun cephesi mevzilenmişler Cumhurbaşkanı’ndan gelecek haberi bekliyorlar. Belli ki, Cumhurbaşkanı hangi tarafa yakın bir ismi gösterirse diğer taraf ona göre savaş stratejisini belirleyecek. Daha önceki yazımda bahsettiğim, bu iç savaşın durdurulması için ‘’Yaşar Abi Formülü’’nün yani İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer’in İl Başkanı yapılması önerimin hala arkasındayım.

Herkes sonuca odaklanmış beklerken bir gerçeği yani asıl problemi gözden kaçırıyoruz. Ak Parti Bolu teşkilatlarının hastalıklı yapısı ne olacak? Nurettin Doğanay ve Mustafa Ataş ikilisinin oluşturduğu ya da gözyumdukları oligarşik yapılar dağıtılmadan Ak Parti Bolu İl Başkanlığı’nın başına kim gelirse gelsin önümüzdeki seçimlerde arzu edilen neticeye ulaşılamaz. Özellikle Mustafa Ataş gibi Ak Parti Genel Merkez Teşkilatında kritik bir görevde bulunan ve bugün Bolu’da yaşanan sorunların baş aktörü bir isim görevinden alınmadan ne Bolu’da ne de başka bir yerde istenilen huzur ve sükunet sağlanamaz.

İl Kongresi öncesinde Nurettin Doğanay’ın İl Başkanlığı’nı garantileyecek şekilde ilçe başkanlarının yedi sülalesinin yazılarak oluşturulan delege listeleri Ak Parti içinde rahatsızlık verdiği gibi Ak Partili olmayanlara da ‘’işte sizin çakma demokrasiniz’’ dedirtti. Özellikle Dörtdivan’daki delege listesi skandalını kamuoyuna taşımamıza rağmen Nurettin Doğanay ve Mustafa Ataş ikilisinin bunu örtbas etmesi, ve bu delege listeleriyle 6. Olağan İl Kongresi’ne girmeleri, Adil Esen’in tasfiyesi ve benzeri girişimler, Nurettin Doğanay ve ekibinin Hitler’in Almanya’da meşru yollarla iktidara gelip muhalifleri tasfiye etmesi gibi bir parti içi darbe girişimiydi. Ancak bu girişim Ali Ercoşkun’un ‘’Yeter Söz Reis’’indir tarzı karşı darbesiyle önlenmiş oldu.

Rahmetli Demirel ‘’siyasette yirmi dört saat çok uzun bir süredir’’ demişti. Herkes Nurettin Doğanay’ın İl Başkanlığına kesin gözüyle bakarken birden bire herşey değişiverdi. Madem ki Nurettin Doğanay istifa etti / ettirildi, o halde O’nun gölgesinde delege olanlar, İlçe Başkanı olanlar da, bir başka deyişle ‘’Evladı Nurettinler’’in de istifa ettirilmeleri gerekir. Motoru değiştirmeden kaportayı yenilemek arabanın gücüne güç katmaz. Mevcut teşkilat yapıları korunacaksa Nurettin Doğanay’ın isitfasının ne anlamı kalır?

Aslında bütün bu sıkıntıların yani Nurettin Doğanay ve Mustafa Ataş’ın elele vererek sebep oldukları bu tarz sıkıntıların sebebi parti içinde yarışmacı bir sisteme yani genel kabul görmüş demokratik kuralların uygulanmasına izin verilmemesidir? Liderin falanca Başkan olsun dediği ve kongrelerin sadece yasal bir formaliteyi yerine getirmekten ibaret olduğu bir sistem de içten içe biriken öfkeler patlamaya dönüşür. Yine sırf lider falancayı seçti diyerek delegenin iradesine ipotek konulmuş olacağı gibi, seçilen şahsiyette de güç zehirlenmesinin ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir.

MUTLU BİLGE

03.01.2018 / BOLU

www.dortdivandailynews.com

Bu haber 989 defa okundu.
Diğer Yazıları
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİBEL ORHAN
ZORBEY KEBECİGİL
HAVA DURUMU


NİĞDE