BAŞKAN TANJU ÖZCAN'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR: ''BU İNSANLARI KANDIRMIŞLAR''

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, son günlerde Bolu Kamuoyu’nu meşgul eden işten çıkarılan 97 işçi konusunda DORTDIVANDAILYNEWS.COM Haber Sitesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

02-05-2019 22:42

Haberler » SİYASET


Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, son günlerde Bolu Kamuoyu’nu meşgul eden işten çıkarılan 97 işçi konusunda DORTDIVANDAILYNEWS.COM Haber Sitesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Tanju Özcan şunları söyledi;

''BİZE BUNLARI ALIN DEDİLER ALDIK''

Ankara’da 18 Aralık’ta adaylığım ilan edildi, 19’unda Bolu’ya geldim. Belediye’nin nikah salonuna gittim, orada şunu söyledim; bugün itibariyla Belediyemiz’den bilgiyi aldım 1001 kişi çalışıyor. Ben bu arkadaşların hiç birini işinden etmeyeceğim, yani bu arkadaşlara, kim aldı işe seni hangi partidensin diye sormayacağım dedim. Ama maalesef benim bu sözümden sonra yüzde doksan dokuzu da Ocak Ayı’ndan sonra olmak, yüzde onu da son iki üç gün içerisinde olmak kaydıyla Belediye’ye değil Belediye Şirketine almışlar bu arkadaşları. İlk geldik ilgili müdür bana dedi ki, bize bunları alın dediler aldık ama bizim bunlara ödeyecek paramız yok.

''SİGORTA PRİMLERİNİ YATIRMAYIP MAAŞ ÖDEMİŞLER''

 Mali Hizmetler Müdürünü  çağırdım, şirketin parası yokmuş, maaşlar ödenecekmiş, buradan aktarın. Müdür de dedi ki bana, biz taşerondan kadroya geçirilen 660 kişi dışında Şirket’in çalışanlarına ödeme yapamıyoruz. Biz de ne yaptık ne ettik şirkete parasını gönderdik. Bizden önceki iki ay maaşları nasıl ödemişler? Belediye’ye taşerondan geçen bu 660 kişi için maaş + sigorta gönderiyorlar ya, bunlar 660 kişinin sigorta pirimlerini yatırmamışlar, sonradan işe alınanların maaşlarını ödemekte kullanmışlar ama onların da sigortalarını yatırmamışlar. Dolayısıyla sürdürülümez bir haldeydi.

''ŞİRKET BATIK DURUMDA''

Belediye buraya hukuken para aktaramıyor, şirket batık durumda olduğu için başta Sarot olmak üzere, bu paraları ödeyebilecek durumu yok, şirketin 70 tane çalışanı varken bir an da sayı 200’ün üzerine çıkmış. O zaman yapmanız gerekeni yapın dedim, şirket de onların işine son verdi. Olay bu.

''BU İNSANLARI KANDIRMIŞLAR''

Bizim dediğimiz tarihten önce çıkartılmış bir tek işçi yok.  Ama 1 Nisan’da işe başlamış olanlar da var şirkette. Bunlar Belediye çalışanı olsaydı belki derdik ki, ordan kısalım burdan kısalım yine kimsenin ekmeğiyle oynamayalım. Ama Belediye’ye de almamışlar kandırmışlar bu insanları. Şirket özel hukuk hükümlerine tabi olduğu için şirketin çalışanlarının maaşlarını belediye bütçesinden ödeyemiyorsun. Şirket Belediye’nin ihalesine bile giremez hale gelmiş. Borcu yoktur kağıdı bile alamıyor ihaleye girmek için.

Etiketler : BAŞKAN - TANJU - ÖZCAN'DAN - ÇARPICI - AÇIKLAMALAR: - ''BU - İNSANLARI - KANDIRMIŞLAR'' - | Okunma Sayısı : 489
İlginizi çekebilecek diğer haberler
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİNAN CANTÜRK
HAVA DURUMU


NİĞDE