AK PARTİLİLER SALONU TERKETTİLER

Bolu Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumuna yine tartışmalar damga vurdu. AK Partili Meclis Üyesi Hacer Çınar’ın konuşmasına Belediye Başkanı Tanju Özcan sert tepki gösterdi.

07-05-2019 18:10

Haberler » SİYASET


Bolu Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumuna yine tartışmalar damga vurdu. AK Partili Meclis Üyesi Hacer Çınar’ın konuşmasına Belediye Başkanı Tanju Özcan sert tepki gösterdi.

Bolu Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumu 6 Mayıs Pazartesi itibariyle gerçekleştirildi. Toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler kısmına geçildi. Bu kısımda söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hacer Çınar’ın konuşması mecliste sert tartışmaların yaşanmasına sebep oldu. Hacer Çınar konuşmasında, 1 ay önce işten çıkartılan işçileri hatırlatarak Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın seçim döneminde verdiği sözü ve Kuran’a el basarak ettiği yemini hatırlattı. Ancak Çınar’ın konuşmasının uzaması ve konuşma şeklinden dolayı Başkan Tanju Özcan, Hacer Çınar’ı “Duygu sömürüsü yapmayın. Söyleyeceklerinizi söyleyin, ben cevabımı vereceğim” diyerek uyardı.

 

BAŞKANLIĞINI BIRAKIN

 

Bolu Belediye Başkanı Özcan ise Hacer Çınar’ın sözlerine ilk olarak, “Siz işveren misiniz işçi misiniz? Hem meclis üyesisiniz işveren sıfatınız var hem de sendikacılık yapıyorsunuz. Sendika başkanlığı yapacaksanız Belediye Meclis Üyeliğini bırakın, Meclis Üyeliği yapacaksınız sendika başkanlığını bırakın” diyerek sert tepki gösterdi.

 

1NİSAN’DA BAŞLAYAN VAR

 

Daha sonra konuşmasına devam eden Başkan Özcan, “Ne hakla duygu sömürüsü yapıyorsunuz. Bu adamları birileri, bu insanları, bu garibanları içinde gariban olanlar da var, torpilliler ayrı bu garibanları seçime birkaç gün kala, hatta 1 Nisan’da işe başlatıyorsunuz. Hem de nerede başlatıyorsunuz? Hepiniz bilin arkadaşlar, bu işçilerin tamamı yüzde 90’ı da son iki ay içerisinde olmak üzere, hatta bazıları 1 Nisan’da olmak üzere- tamamı belediye şirketinde başlatılıyor. Sen önüne geleni hiç düşünmeden çağırmışsın, işe başlatmışsın. Hatta içinde Bolu’da oturmayanları bile çağırıp işe başlatmışsın belediye şirketinde. Peki belediye şirketinin çalışanlarının maaşını belediye ödeyebiliyor mu? Hayır, ödeyemiyor arkadaşlar. Bak burada belediye çalışanı 70 kişi varken birden iki ay içerisinde 100 kişi yüklemişsiniz. Orada neden işçi savunuculuğu yapmıyorsunuz? O işçilerin maaşları ve sigortaları belediye tarafından yatırılmış, ama o şirket yöneticileri kendilerine baskı ile aldırılan bu insanların sigorta primlerini yatırmamış bu maaşları ödeyebilmek için” diye konuştu.

 

YILMAZ VE DOĞANAY’A

 

İşçi maaşlarının ödenmesi konusunda da yaşananları açıklayan Başkan Özcan, “15 Nisan’da o benim bu maaşları ödeyebilmek için neler çektiğimi biliyor musunuz? Belediye bütçesinden hukuken aktarım yapamıyorsunuz. Dolayısıyla kandırmayın insanları, bu insanların duyguları ile oynayan varsa benden önceki belediye başkanının bizatihi kendisidir. Vicdana davet edeceksiniz, ahlaklı olmaya davet edeceksiniz bundan önceki belediye başkanına söyleyeceksiniz, AK Partinin mevcut il başkanına söyleyeceksiniz. Bu kişilerin kimlerin referansıyla tek tek işe alındığını biliyorum. İçinde CHP’lisi, AK Partilisi vardır diye bakmadım, ama kimin referansıyla, kimin talimatıyla, hangi tarihte işe başlatıldığını çok iyi biliyorum” dedi.

 

VİCDANDAN ADALET NEREDE

 

Konuşmasında verdiği sözle ilgili açıklamasını tekrar eden başkan Özcan ayrıca şu ifadelere yer verdi. “Benim verdiğim söz çok açık, taahhüt çok açık. 19 aralık tarihi itibariyle adaylığım ilan edildi. Dedim ki o zaman 1001 kişi çalışıyordu belediyede. Dedim ki ben mevcut 1001 kişinin maaşını ödeyebilecek durumda olacağım, ben bu insanların ekmeğiyle oynamayacağım. Sorun bakalım 19 Aralık’tan önce işinden edilen tek bir kişi var mı şu belediyede. Bir kişi istifa etti. AK Parti Kadın Kolları Başkanı. Vicdandan bahsettiniz ya şu mübarek günde, kendi itiraf etti zaten hiçbir iş yapmadan belediyede iş yaptığını. AK Parti Genel Merkezi bunları duyunca görevden aldı. Vicdandan adaletten bahsediyorsanız önce oraya bakın.”

 

DERDİNİZ SENDİKA AĞALIĞI

 

Konuşmasında Hacer Çınar’ın temsilcisi olduğu sendikayla ilgili de sert tepki gösteren Tanju Özcan, “Başında bulunduğunuz sendika sendikalığını hatırladı bu vesileyle değil m? Emekten bahsediyor. ‘Gün gelecek, devran dönecek, Tanju Özcan halka hesap verecek’ diyor. Evet, gün gelecek, devran dönecek, ben bu halka hesap vereceğim. Allah-u Tealaya da Bolu halkına da veremeyecek bir hesabım yok. Ama sizin asıl derdiniz şu onu da bilin: Hak-İş olarak üye kaybına uğramışsınız bütün Türkiye’de. Derdiniz bu derdiniz, sendika ağalığı. Gelen para azalıyor. Bütün Türkiye’de derdiniz bu. Benim üzerimden hesaplaşmaya çalışıyorsunuz, buna izin vermeyeceğim” şeklinde konuştu.

 

AKP’LİLER SALONU TERKETTİ

 

Özcan’ın konuşmasının ardından söz isteyen Çınar’a Başkan Özcan söz hakkı vermeyerek, söz isteyen CHP’li Meclis Üyesi Tahsin Mert Karagöz’ü kürsüye davet etti. Karagöz’ün konuşmasının ardından kürsüye bu kez Ahmet Fidan çıktı. Israrla konuşma hakkı isteyen Hacer Çınar’la yaşanan sözlü münakaşanın devam etmesine AK Parti Belediye Meclis üyeleri toplantıyı terk ederek tavır gösterdi.

 

Kaynak: Olay Gündem

Etiketler : AK - PARTİLİLER - SALONU - TERKETTİLER - | Okunma Sayısı : 593
İlginizi çekebilecek diğer haberler
HASAN KÜLÜNK
MUTLU BİLGE
SİNAN CANTÜRK
HAVA DURUMU


NİĞDE